دست رباتیک پنوماتیک با قابلیت کنترل لمسی برای اقراد قطع عضو

دست رباتیک پنوماتیک با قابلیت کنترل لمسی برای اقراد قطع عضو

برای بیش از 5 میلیون نفر در جهان که تحت قطع عضو اندام فوقانی قرار گرفته‌اند ، پروتزها انتخاب مناسبی بوده‌اند. پروتزهای عصبی اندام های بیونیک مفصلی زیادی وجود دارند که برای حس کردن سیگنال‌های ماهیچه های کاربر و شبیه سازی حرکت مورد نظر آن‌ها طراحی شده اند. از طرفی این پروتزهای عصبی می‌توانند هزینه‌ای در حدود ده‌ها هزار دلار هزینه داشته باشند، به اسکلت‌های فلزی ساخته شده‌اند، به همراه موتورهای الکتریکی که وزن زیادی دارند.

به تازگی مهندسان دانشگاه MIT و دانشگاه شانگهای جیائو تونگ یک دست هوشمند نرم، سبک وزن و با هزینه بسیار کمتر از آنچه انتظار می‌رود طراحی کرده اند. افراد قطع عضو شده که این اندام مصنوعی را آزمایش کردند، به خوبی قادر به انجام فعالیت‌های روزانه‌ و در مواردی بهتر از آنهایی که دارای پروتزهای عصبی سفت‌تر هستند، بودند.این پروتز که با سیستم بازخورد لمسی طراحی شده است به طرز شگفت انگیزی با دوام است و پس از له شدن با چکش یا برخورد با ماشین به سرعت بهبود می‌یابد. این دست هوشمند وزنی حدود نیم پوند دارد و هزینه مجموع اجزای آن حدود 500 دلار است.

ژوانه ژائو، استاد مهندسی مکانیک و مهندسی عمران و محیط زیست در MIT می گوید: “این هنوز یک محصول نیست، اما عملکرد آن مشابه یا برتر از پروتزهای عصبی موجود در بازار است. هزینه بسیار پایین این پروتز، پتانسیل زیادی برای استفاده از آن را برای خانواده های کم درآمد که از قطع عضو رنج می برند به وجود آورده است.” کنترل هر انگشت بوسیله موتورهای الکتریکی نصب شده که اکثر پروتزهای عصبی انجام می دهند، محققان از یک سیستم پنوماتیک ساده برای و خم و راست شدن انگشت‌ها در موقعیت‌های خاص استفاده کردند. این سیستم شامل یک پمپ کوچک و دریچه‌ها را می توان در قسمت کمر پوشید و وزن پروتز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین یک مدل رایانه ای در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است که موقعیت مورد نظر انگشت را با فشار مربوطه‌ای که یک پمپ باید برای دستیابی به آن موقعیت اعمال کند، مرتبط کند. با استفاده از این مدل، تیم کنترل کننده‌ای را ایجاد کرده است که سیستم پنوماتیک راهنمایی می‌کند.