دانشمندی ربات جهت چشیدن پنیر را اختراع کرد

دانشمندی در دانشگاه Copenhagen رباتی را اختراع کرده است که می توان آن را "اولین ربات پنیر در جهان" توصیف کرد.

 

این سیستم رباتیک در حال حاضر قابل استفاده است و به یک شرکت چندملیتی محصولات لبنی دانمارکی – Arla – در کنترل کیفیت پنیرهایش کمک می کند.

به گفته محقق دانشگاه Copenhagen با این اختراع، این ربات می تواند در زمان و هزینه شرکت های لبنی صرفه جویی کند و در عین حال به تولید پایدارتر در دراز مدت کمک کند.
در یک کارخانه لبنی در Taulov، دانمارک، متعلق به شرکت چندملیتی محصولات لبنی Arla، کارگران لبنیات با پیش بند به همکار جدیدشان(ربات براق نقره ای و چشم قرمز )ملحق شده اند – رباتی که به آنها کمک می کند تا پنیرهای خوشمزه دانمارکی Havarti، Danbo و Maribo تولید کنند.
این ربات پنیرها را با نور مادون قرمز نزدیک از طریق دو لوله فلزی نازک که مستقیماً در بخش نرم پنیر قرار می گیرند، روشن می کند. نور طول موج‌های برگشتی ساطع می‌کند که سپس به‌عنوان داده‌های مربوط به پنیر روی رایانه ذخیره می‌شود. Klavs Martin Sørensen، دانشیار دپارتمان علوم غذایی دانشگاه Copenhagen’، می‌گوید: «تجزیه و تحلیل نور به ما امکان می‌دهد تا اثرانگشت شیمیایی پنیررا ترسیم کنیم. شامل چربی، پروتئین و کربوهیدرات آن. با انجام این کار، ما همیشه می توانیم ببینیم که آیا پنیرها از نظر ایمنی، بافت و طعم، استانداردهای کیفی لبنیات را برآورده می کنند یا خیر.

Sørensen این ربات را با شرکت Arla، وزارت محیط زیست دانمارک و بنیاد تحقیقات لبنیات دانمارکی توسعه داد تا از کیفیت و طعم درجه یک پنیر اطمینان حاصل کند.

سورنسن می‌گوید: «این ربات منحصربه‌فرد است زیرا هر پنیر را در مراحل اولیه فرآیند نظارت می‌کند. این ربات می تواند در عرض چند ثانیه به یک کارخانه لبنیاتی اطلاع دهد که آیا چیزی در تولید پنیر ایراد دارد ، یا نه؟
ما هرگز نتوانسته بودیم این موضوع را کنترل کنیم. بنابراین، این ربات اولین در نوع خود است و یک روش کاملاً جدید برای کار با تولید مواد غذایی دیجیتال ارائه می دهد.