برد NODEMCU چیست؟

برد NODEMCU چیست ؟

برد وای فای NodeMCU یک میکرکنترلر اوپن سورس در حوزه IOT می‌باشد. هسته‌ی NodeMCU، چیپ ESP8266 ورژن ESP12 می‌باشد که از WIFI پشتیبانی می‌کند و به وسیله‌ی آن می‌توان به شبکه‌ی وای فای متصل شد و اطلاعات را میان اینترنت یا سایر دستگاه‌ها جابه‌جا نمود. زبان برنامه‌نویسی این ماژول ، Lua می‌باشد. ولی از امکانات بسیار عالی این ماژول این است که می‌توان یا استفاده از IDE آردوینو  و با استفاده از دستوارات آردوینو بر روی آن به سادگی برنامه نویسی کرد. 

برد وای فای Nodemcu از ESP12-E و ترکیب تراشه وای فای ESP8266 طراحی و توسعه داده شده است. برد Nodemcu از میکروپروسسور Xtensa 32-bit LX106 RISC استفاده می‌کند. این میکروپروسسو از RTOS و فرکانس ساعت ورودی قابل تنظیم بین ۸۰ تا ۱۶۰ MHz بهره میبرد. برد Nodemcu از ۱۲۸ کیلوبایت حافظه رم و ۴ مگابایت حافظه فلش مموری تشکیل شده است. از دیگر قابلیت های منحصر به فرد این برد پشتیبانی از وای فای و بلوتوث داخلی و حالت خواب فعال است که در پروژه های IOT یکی از پارامترهای مهم برای استفاده از این برد به شمار می‌آید. برد Nodemcu توسط پورت جک میکرو USB و پایه VIN برای تغذیه استفاده می‌کند. از دیگر قابلیت های این برد پشتیبانی از UART, SPI, I2C است.

این برد در مقیاس 40 نانومتر ساخته شده است و علاوه بر وای فای دارای بلوتوث ورژن LE 4.0  می باشد. 

یکی از معروف ترین و ارزان ترین آی سی های دارای پروتکل ارتباطی TCP/IP ، چیپ ESP8266 ساخت شرکت چینی  Espressif Syetem می باشد. این ماژول قابلیت ارتباط سریال توسط میکروکنترلر را دارد.

• برد Node MCU  بر پایه ESP32  دارای رابط UART , I2C , SPI می باشد. 

• برای راه اندازی Node MCU  نیاز به ولتاژ  5Vمیباشد.

• این برد کاملا open source  می باشد.

• دارای 10 پایه  GPIO  می باشد که هرکدام از پایه ها از PWM  و I2C نیز پشتیبانی میکند.

این ماژول دارای یک میکروکنترلر 32 بیتی بوده که دارای  حافظه فلش 4 تا 32 مگابایت می باشد و حداکثر فرکانس کاری ماژول 80 مگاهرتز است. این ماژول مانند سایر میکروکنترلر ها قابلیت برنامه نویسی دارد.

مدل های مختلف ماژول ESP8266 :

o ESP-01 :

این مدل  ارزان ترین مدلی است که به وسیله آن میتوان از WIFI  استفاده کرد. فرکانس کاری آن 2.4 الی 2.5 گیگاهرتز است. ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی ماژول 3.3 ولت میباشد.

o ESP-02

o ESP-03

o ESP-04

o ESP-05

o ESP-06

o ESP-07 :

دراین مدل یک پایه جهت راه اندازی واحد ADC درنظر گرفته شده . دارای آنتن سرامیکی و کانتور U.FL جهت اتصال آنتن خارجی میباشد. حجم حافظه فلش برابر 4 مگابایت می باشد.

o ESP-08

o ESP-09

o ESP-10

o ESP-11