اینترنت اشیاء یا IoT چیست؟

اینترنت اشیا به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه ها با شبکه ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند.

این مفهوم می تواند به سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون باشد و یا به پیچیدگی نظارت بر زیرساخت های شهری و ترافیک. اینترنت اشیاء که در زبان انگلیسی با مخفف IOT شناخته شده است، به طور کلی مدیریت بسیاری از چیزها، مانند اشیاء و – وسایل پیرامون محیط که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارند، است. در واقع IOT تعاملی است بین انسان و اشیاء که از طریق اینترنت صورت می پذیرد. این شبکه بسیاری از دستگاه های  اطراف ما را تحت پوشش خود قرار میدهد. IIOT یکی از مهم ترین و پرکاربردترین زمینه های گسترش اینترنت چیزها می باشد. IIOT به معنی کاربرد این فناوری در زمینه های صنعتی و استفاده از  آن به عنوان یک شبکه صنعتی هوشمند می باشد. با استفاده از IIOT در واحد های صنعتی می توان کلیه اشیا در آن واحد را به یکدیگر متصل کرد و یک شبکه یکپارچه برای انجام کلیۀ امور تبادل  اطلاعات، انجام امور کنترلی و مانیتورینگ به وجود آورد. ماژول های خانواده SIMATIC IOT راه حل های قوی، فشرده و انعطاف پذیر با تمرکز بر محیط IOT و در حدود محصولات SIMATIC IPC با رنج خروجی پایین تر ارائه می شود. این ماژول ها  امل SIMATIC IOT2020 ،SIMATIC IOT2040 می باشند که مشخصات سخت افزاری آن ها به شرح ذیل می باشد :

SIMATIC IOT2040

  • Intel Quark X1020 Processor
  • 1 GB RAM
  • 2 x Ethernet interfaces
  • 2 x RS232/422/485 interface
  • Battery-buffered real-time clock

SIMATIC IOT2020

  • Intel Quark X1000 Processor
  • 512 MB RAM
  • 1 x Ethernet interface
  • 2 x RS232/422/485 interface
  • Battery-buffered real-time clock

SIMATIC IOT2040

IOT2020 بیشتر با هدف حمایت از دانشجویان و سازندگان جوان و برای آشنایی با  IOT صنعتی ساخته شده است. IOT2020 می تواند IOT های دیگر و دستگاه هایی که با PLC ، drive یا  نسور به یکدیگر مرتبط شده اند را هدایت کند. IOT2020 می تواند در شرایط بد کاری (ارتعاشات، دمای بالا و…) به صورت 24 ساعته کار کند. IOT2020 یک gateway صنعتی باز است که  هدف آن حمایت دانشجویان، سازندگان برای آشنایی آنها با (IIOT : industrial Internet of things)  و به ابعاد واقعی به وسیله برد هایی مانند Arduino, Intel Galileo و Raspberry PI  وسعه دهند. IOT2020 یک کنترلر منطقی نیست. هدف آن هدایت تمام IOT ها و دستگاه هایی است که در سراسر جهان به طرق مختلفی با یکدیگر ارتباط دارند(مانند PLC ، drives و sensor ا) است. مزیت IOT2020 نسبت به برد هایی مانند Arduino ، Raspberry Pi و Intel Galileo در این است که به صورت تمام وقت (24 ساعت و 7 روز) و در شرایط کاری نامساعد به طور  مثال:ارتعاشات محیط، دمای بالا، وجود گرد و غبار و میدان های مغناطیسی که با میدان های اصلی در تداخل هستند ، می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین این ماژول می‌تواند علاوه بر ارتباط از  طریق پروتکل های ارتباطی ، ازطریق پروتکل های صنعتی ایمن مانند (Modbus, PROFINET و MQT) ارتباط

SIMATIC IOT2040

دارای قابلیت برنامه نویسی با زبان های سطح بالا از جمله IOT2040 C, C++, JAVA, Python, JSON و… می باشد. IOT2040 همچنین دارای قابلیت عملکرد صنعتی بالایی است. SIMATIC IOT2040 ، بر اساس تکنولوژی پردازنده اینتل Quark است و نشان دهنده یک پلتفرم جدید است که به طور خاص برای طیف وسیعی از اپلیکیشن های Gateway طراحی شده است.

شکل های زیر ، پیکربندی و رابط های SIMATIC IOT2040 را نشان می دهد