انقلاب صنعتی چهارم ، برقراری ارتباط میان انسان و ماشین

(0 رای‌ها)
نویسنده :  

این انقلاب با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، ماشین ها را به یکدیگر و به انسان ها متصل می کند و مجموعه واحدی را بوجود می آورد، که بسیار منعطف است و می تواند کالاهای متنوع تری را تولید کند به طوری که شما میتوانید کالای خاص خودتان را داشته باشید .

 

خطوط تولید کارخانه ها براساس سفارش مشتری قابل تنظیم هستند(.در این انقلاب از طریق شبکه یکپارچه، اطلاعات ارزشمندی رد و بدل می شود و کالاها ضمن آنکه قابلیت به روزرسانی دارند، امکان ارایه خدمات بیشتر توسط سازندگان را فراهم می آورند .و طراحان بر اساس نیاز مشتری کالاطراحی می کنند و کارخانه ها دیگر به انبار نیاز ندارند .البته کارخانه ها به نیروی انسانی نیاز دارند اما مهارت های مورد نیاز آنها متفاوت از گذشته است و سیستم های آموزشی باید برای آموزش تخصص های دیگری برنامه ریزی کنند و اگر کارخانه ها نتوانند خود را با این دگرگونی وتحول بزرگ همگام کنند، باید از بازار خداحافظی کنند زیرا دیگر کسی محصول آنها را نخواهد خرید.

انقلاب صنعتی چهارم

 

در مجموع تا کنون چهار انقلاب صنعتی اتفاق افتاده است که به شرح ذیل می باشد :

  • انقلاب صنعتی اول از آب و توان بخار برای به گردش درآوردن موتورها و مکانیزه کردن تولید بهره گرفتکه در واقع با مهار انرژی بخار و مکانیزه کردن صنعت نساجی در بریتانیا و در اواخر قرن هجدهم آغار شد .
  • انقلاب صنعتی دوم از انرژی الکتریکی برای تولید انبوه استفاده کرد و تقریبا یک قرن پس از انقلاب صنعتی اول آغاز و در اوایل قرن بیستم به اوج رسید. کارخانه ها توانستند با ایجاد خطوط مونتاژ، محصولات خود را به صورت انبوه تولید کنند . این انقلاب توسط آلمان و امریکا ایجاد شد
  • انقلاب صنعتی سوم که در سال ۱۹۷۰ آغاز شد، انقلاب دیجیتال نام داشت و از الکترونیک و فناوری اطلاعات در فرایندهای تولید استفاده کرد . در واقع از تمامی ادوات الکترونیکی و فناوری اطلاعات برای اتوماسیونِ کردن خط تولید استفاده می کرد. این انقلاب نسل جدیدی از کشورهای در حال توسعه مانند کره، چین، مالزی و برخی کشورهای دیگر را متحول کرد و این کشورها توانستند تا سوار بر این موج توان صنعتی خود را افزایش داده و برای شهروندان خود رفاه اقتصادی ایجاد کنند .

  • انقلاب صنعتی چهارم در حقیقت ارتقای فناوری های معرفی شده در انقلاب سوم صنعتی و ترکیبی از فناوری های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیکی است. در واقع این انقلاب تلفیق تکنولوژی های مختلف است به گونه ای که مرزهای بین فیزیک، دنیای دیجیتال و بیولوژی بسیار کمرنگ شده است . این انقلاب در حال حاضر با نام ‘Industry 4.0 ‘ شناخته میشود که باعث تحول و تغییر در تمامی صنایع و در تمامی کشورها شده است. این الگو که ابتدا در کشور آلمان خلق و طرح شد که در قالب ورود هوش مصنوعی ، بزرگ داده ها ) Big Data (، اینترنت اشیا ) IOT ( به صنعت و کارخانه ها، تعریف شده است .

 

 

تاثیر انسان به صورت مستقیم در این انقلاب بسیار کمرنگ است . در این موج تمامی کامپیوترها میتوانند به طور کامل و مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار و خط تولید را به صورت خودکار هدایت کنند و با کمک هوش مصنوعی، ایرادات و اشکلات احتمالی را کشف و مرتفع کنند و ممکن است که نیازی به انسان در محیط های صنعتی نباشد و انسان ها تنها به عنوان ناظر در کارخانه ها و شرکت ها، بر عملکرد هوش مصنوعی و ربات ها در محیط کاری نظارت خواهند داشت تا از بروز فجایع احتمالی پیشگیری کنند .البته هزینه های نهایی در محیط های صنعتی بسیار ارزان تر خواهد شد و استفاده از هوش مصنوعی باعث حل مشکلات پیچیده و رفع آن با سرعت بالا را ممکن خواهد کرد . به عنوان مثال کارخانه ها برای کاهش هزینه ی تولید، مشغول سرمای هگذاری روی پرینترهای سه بعدی هستند . اینترنت اشیا در صنعت (IoT) برای ایجاد ارتباط بهتر بین ماشین ها به کار گرفته م یشود و بزرگ داده ها امکان تحلیل فرایند ها و افزایش اثربخشی آن ها را ایجاد میکنند .

در نهایت در این اتقلاب امکان دسترسی میلیاردها انسان به دستاوردهای دنیای نوین از طریق گوشی های همراه با توان بالای پردازش و ذخیره عظیم داده به معنای دقیق کلمه نامحدود است . در آینده شاهد رشد سریع تکنولوژی هایی نظیر هوش مصنوعی، روبات ها، شبکه پیوسته الکترونیکیِ همه ادوات هوشمند، خودروهای بی راننده و مستقل، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، چاپگرهای سه بعدی، علم مواد، ذخیره انرژی و محاسبات کوانتوم خواهیم بود. این انقلاب در حین اثر بخشی مثبت می تواند اثربخشی مخرب داشته باشد لذا ایده پردازان ، دانشمندان ، مهندسین ، سیاستمداران و... در مسیر تکامل صحیح این انقلاب مسوول هستند. و می توانند مسیر این انقلاب صنعتی چهارم را آگاهانه و با برنامه ریزی صحیح در جهت اهداف و ارزش های مشترک کشورهای مختلف پیش ببرند.

 

شرکت مهندسی برق و الکترونیک قشم ولتاژ (سهامی خاص) با بیش از 18 سال سابقه فعالیت، در سال 1380 موفق به اخذ نمایندگی شرکت SIEMENS

  آلمان برای فروش تجهیزات و سیستم ها و خدمات فنی مهندسی در زمینه برق صنعتی، اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق گردید.ادامه مطلب

آدرس : تهران-خیابان لاله زار نو-بین کوشک و منوچهری-کوچه مصباح کریمی-پلاک14 واحد 10

تلفن : 66733040 021

فکس: 66760281 021

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه تا چهارشنبه ...............................8:30 الی 17:00
پنجشنبه ها................................................8:30 الی 13
جمعه ها ........................................................... تعطیل

Top
این وب سایت از کوکی استفاده می کند. دیدن جزئیات…